niedziela, 21 czerwca 2026

Spacer po cmentarzu wiktorianskim., gdzie pochowana jest kochanka Charlesa Dickensa.

 

W koncu udalo mi sie odwiedzic  kolejne miejsce do zobaczenia z mojej listy. Mowa tu o jednym z  najstarszych wiktorianskich  cmentarzy w Londynie.  Jest ukrytym klejnotem  spokoju, historii i ochrony przyrody. 

Podobno pochowany jest tam jeden z podejrzanych w sprawie Kuby Rozpruwacza oraz kochanka Charlesa Dickensa . Charles Dickens utrzymywał swoją 18-letnią kochankę/aktorkę, Ellen (Nelly) Ternan, w Linden Grove. Była od niego młodsza o około 26 lat, a Dickens był wówczas okropny dla swojej żony.

Jako , ze jestem milosniczka true crime oraz cmentarzy  to nie moglam odmowic sobie wizyty  na tym pieknym cmentarzu. 

 Cmentarz Nunhead jest prawdopodobnie najmniej znanym, ale jednocześnie najbardziej atrakcyjnym, a zarazem drugim co do wielkości wiktoriańskim cmentarzem w Londynie.

Ten 52-akrowy cmentarz to spokojna, dzika okolica. Formalna aleja strzelistych lip i gotycki mrok oryginalnej wiktoriańskiej roślinności ustępują miejsca ścieżkom, które przywodzą na myśl wiejskie drogi z minionej epoki.

Kaplica anglikańska góruje nad rozległym terenem leśnym. Jesion i platan skrywają nagrobki, anioły i imponujące gotyckie grobowce.

Część cmentarza stanowi obecnie rezerwat przyrody, w którym można spotkać różnorodne gatunki roślin rodzimych i egzotycznych. Znaleziono tu szesnaście gatunków motyli, a zalesiony teren stanowi miejsca lęgowe dla dzięciołów, lasówek i sójek.

Oto kilka fotek 





















niedziela, 14 czerwca 2026

 

Witam wszystkich odwiedzajacych moj blog , mam nadzieje, ze Wasz weekend przebiega spokojnie.

Dzisiaj przychodze do Was z kartka urodzinowa z Pania Misiowa. Jak na razie kartka bedzie lezala w szufladzie i czekala na okazje ,aby ja wreczyc:) .












poniedziałek, 8 czerwca 2026

 Witam wszystkich ponownie na moim blogu. Po bardzo dlugiej przerwie w koncu postanowilam wrocic na stare smeci (moj blog ;)) 

Od mojego ostatniego postu minelo kilka lat. W miedzy czasie zostalam po raz drugi mama, obowiazki rodzicielskie, praca i ogolnie zycie nie pozostawily mi zbyt duzo czasu na blogowanie.

Mam nadzieje, ze od tej pory bede regularnie pisac, choc jak wiadomo czas to zweryfikuje.

  Dalej pozostane przy moich haftach, ale od czasu do czasu wrzuce rowniez posty z miejsc , ktore odwiedzilam i o  mojej kolejnej pasji czyli ksiazkach.

Przez te lata nie zaniechalam moich wyszywanek, co prawda nie byly to wielkie wzory, zazwyczaj kartki lub zakladki, ale jednak zawsze to cos :) 

Zycze wszystkim , ktorzy tu zagladaja spokojnego tygodnia i do  poczytania:) wkrotce.




środa, 16 marca 2022

Morski widok

   Moja ostatnia praca ktora bardzo mi sie podoba jest morski widok. Niestety do morza mam daleko wiec postanowailm wykorzytac piaskownice , uzylam pare muiszelek i plaza gotowa :) 

Nadal szukam miejsca w ktorym moglby zawisnac.





wtorek, 15 lutego 2022

Wiosne czuc w powietrzu


 Na ostatnim spacerze udalo mi sie sfotografowac pierwsze oznaki wiosny tutaj w Londynie:) 

Nie moge sie doczekac  cieplejszych dni i spiewu ptakow :)










środa, 9 lutego 2022

Przchadzka po Westminster

   Wczoraj wybralam sie na spacer po Westminster. Jako, ze pogoda byla ladna to pstryknelam pare fotek slynnego London Eye. W  tym misesiacu kolor London Eye to rozowy. Osobiscie lubie Londynskie oko w kolorze zielonym oraz czerwonym :) 






środa, 12 stycznia 2022

ka z bakiem

 Urodzinowa karteczke z bakiem. Jak na razie wyladowala w szufladzie i czeka na okazje do wyslania :)